Grodków - 35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

2016-12-18 12:00

      18 grudnia 2016 roku w Grodkowie odbyły się wojewódzkie obchody 35 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego. Także i my mieliśmy swój wkład w organizację tego przedsięwzięcia- realizację rekonstrukcji historycznej, na którą przyjechały zaprzyjaźnione Grupy Rekonstrukcji Historycznych z Górnego i Dolnego Śląska, Wielkopolski, a także młodzież z Grodkowskich szkół.


         Licznie zebrana publiczność mogła przed i po przedstawieniu porozmawiać na dioramach z rekonstruktorami i oglądnąć sprzęt wojskowy. Tło historyczne tamtych dni, nakreślił Czarek, który wystąpił w roli narratora.

 
         Podczas rekonstrukcji widzom zostały przedstawione dwie scenki rodzajowe. Pierwsza inscenizacja przedstawiała „życie codzienne” na polskich ulicach podczas trwania stanu wojennego. Można było zobaczyć modę lat 80’, patrole na ulicach, scenki rodzajowe takie jak: legitymowanie przechodniów, aresztowanie działacza Solidarności. Druga scena, przy użyciu sprzętu ciężkiego, granatów dymnych i około 50 rekonstruktorów nawiązywała do wydarzeń jakie miały miejsce w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach: został zaprezentowany strajk, rozmowy z górnikami oraz ich brutalna pacyfikacja.

Więcej o obchodach na stronach:

Radio Opole

Telewizja Opole
Teraz Grodków