Bohatyrowicze

2013-12-02

Kolejna podróż na Kresy i nowe przeżycia. Tym razem chcę Wam pokazać Bohatyrowicze. Wioska, znana z powieści „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na południowy-wschód od Grodna. Już przy głównej drodze nr P 44 znajdziemy specjalny drogowskaz wskazujące właściwy zjazd. Ma postać rzeźby włościanina w kapeluszu, wskazującego ręką kierunek. Kiedyś na ręce widniał napis BOHATYROWICZE, teraz jest całkiem niewidoczny.

Bovington Tank Museum

2013-07-06

Bovington leży w przepięknym, zielonym Dorset, – co za miła odmiana po tygodniu w zatłoczonym Londynie. Muzeum znajduje się w bardzo „czołgowej" okolicy – jest to nadal działający poligon brytyjskich wojsk pancernych. Trasa dojazdowa – nieźle oznakowana – wiedzie wśród ogrodzeń, znaków ostrzegawczych itp. Oznaki aktywności pancernych kolosów widać po obu stronach szosy. Ciekawostką były miejsca parkingowe na poboczach z widokiem na tor przeszkód.

HMS "BELFAST"

2013-05-18

Rozochocony wrażeniami z RAF Museum w Hendon postanowiłem zrealizować kolejne marzenie sprzed lat kilkunastu – 15 lat temu podczas mojej pierwszej wizyty w Londynie z zachwytem i zaskoczeniem stwierdziłem na Tamizie obecność najprawdziwszego krążownika z II Wojny Śiatowej – HMS Belfast. Okręt zakotwiczony był na wysokości Tower of London zaraz obok słynnego Tower Bridge.

RAF Museum w Hendon

2013-05-12

Z okazji długiego majowego weekendu wraz z rodzinką i przyjaciółmi udałem się na Wyspy – a konkretnie do stolicy owych „Wysp" czyli do Londynu.  Pierwszym odwiedzonym przeze mnie muzeum było RAF Museum w Hendon – szybka podróż metrem z centrum Londynu do stacji Colindale, 10-cio minutowy spacer w przepiękny słoneczny (tak, tak.... przez tydzień ani kropelki deszczu...) dzień – i stanąłem przed wejściem do miejsca, o którym od kilkunastu lat marzyłem...

Schron pod Pl.Solnym we Wrocławiu

2013-01-20

Niewielu chyba o nim wie, a jeszcze mniej widziało – schron z czasów II Wojny Światowej pod Placem Solnym we Wrocławiu. Zbudowany przez Niemców w czasie wojny, mógł pomieścić 300 osób i zajmuje mniej, więcej połowę powierzchni Placu Solnego. Za niepowtarzalną okazją do zwiedzenia schronu stoi Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne, którego członkowie udostępnili schron i oprowadzali chętnych po podziemiach.

Rejon umocniony Baranowicze

2013-01-01

Jadąc drogą M-1 z Brześcia na Mińsk mijamy Baranowicze. Miasto, choć nie ma zbyt długiej historii odgrywało w niej istotną rolę, głównie w pierwszej połowie XX wieku. Przez tereny wokół Baranowicz przechodziły wojska walczące w I-wszej wojnie światowej. To tutaj na dłuższy czas ustabilizowała się także linia frontu. W tym właśnie czasie zaczęły powstawać pierwsze fortyfikacje. Po wojnie Baranowicze znalazły się w Polsce. Jednymi z pozostałości wojennych były liczne bunkry betonowe i umocnienia ziemne.

Linia Stalina - Białoruś

2012-10-28

Podczas naszej wyprawy na Białoruś, odwiedziliśmy miejsce którego, jak przystało na militarnych, nie mogliśmy pominąć – tak zwaną Linię Stalina.

Linia Stalina, to pas umocnień zbudowanych w latach 30 ub. wieku dla ochrony zachodniej granicy ZSRR.  Odwiedzony przez nas fragment umocnien i muzeum, położony jest 20 km na północny zachód od Mińska i 6 km od Zasławia, tuż za miejscowością Loszany

Letecke Muzeum Praha Kbely

2012-09-06

Chyba staje się to kolejną – w moim przypadku – tzw. świecką tradycją, że w drodze powrotnej z wakacji trafia mi się muzeum lotnictwa, ale 30 lat doświadczeń w modelarstwie lotniczym zobowiązuje. Tym razem Letecke Muzeum Praha Kbely. Cóż mam powiedzieć... chyba tylko same superlatywy.

Monte Cassino, Rzym

2012-06-18

Prosto z pokładu samolotu, jeszcze z kurzem Rzymskich ulic na butach, piszę dla Was relację z pobytu Militarnych Wrocław we Włoszech. Tym razem celem naszej podróży było Monte Cassino, jakże ważne miejsce na mapie historii II Wojny Światowej. To tu, wraz z wojskami sprzymierzonymi, w 1944 roku II Korpus Polski walczył o przełamanie niemieckich umocnień, wchodzących w skład linii Gustawa, zamykających drogę do Rzymu. Po ciężkich walkach, w dniu 18 maja 1944 roku Monte Cassino zostało zdobyte i biało-czerwony sztandar załopotał na ruinach klasztoru.

Majdanek

2012-04-12

Stanowiąc od lat „wysuniętą wschodnią placówkę" Militarnych Wrocław postanowiłem dodać tekst o KL Majdanek, znajdującym się na przedmieściach mojego rodzinnego Lublina. Obóz został zdobyty 23 lipca 1944 roku przez 2 Armię Pancerną gen. Płk. Siemiona Bogdanowa. Niemcy nie zdążyli zniszczyć dowodów swych zbrodni. W rezultacie powstało muzeum prezentujące „dokonania" hitlerowskich architektów zbrodni.