Podgaje

2012-03-19

31 stycznia 1945 roku 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki rozpoczęła walki o wieś Podgaje (w ramach walk o Wał Pomorski). Jak się później okazało, był to jeden z najsilniej i najbardziej bronionych punktów oporu hitlerowskiego w "pasie przesłaniania". 1 Dywizja Piechoty musiała podjąć walkę z przemieszczającymi się z Jastrowia w kierunku na Okonek oddziałami XV Dywizji Grenadierów Lettland, z XV Korpusu Armijnego SS, formującego się w rejonie Łędyczek -Okonek-Czarne. Do Korpusu miały dołączyć oddziały XV Dywizji Grenadierów i inne mniejsze grupy bojowe z rozbitych wcześniej jednostek oraz z grupą bojową "Scheibe" śpieszącą z pomocą XV Dywizji Grenadierów Lettland.

Kobryń

2011-12-06

Jadąc drogą M1 z Brześcia do Mińska warto zatrzymać się w Kobryniu. To liczące w czasach II Rzeczypospolitej niespełna 10000 mieszkańców miasto ukrywa wiele ciekawostek naszej przeszłości.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

2011-08-30

Tak się złożyło, że na trasie mojego powrotu z wakacji znalazł się Kraków. A skoro Kraków – to świetna okazja do zwiedzenia (po raz kolejny...) jednego z najlepszych muzeów lotniczych w Europie. Muzeum to zlokalizowane jest na terenie dawnego lotniska Kraków – Czyżyny. Ciekawostkę stanowi fakt, iż jest to jedno z najstarszy lotnisk wojskowych na świecie – w 1912 roku pojawiły się tam samoloty wojskowe Austro-Węgier.

Loreto

2011-07-24

Ponieważ jakiś czas temu pojawił się na naszej stronie opis wypray do Bolonii w 2010 roku i zdjęcia cmentarza 2 Korpusu w San Lazzaro Di Savena – poczułem się w obowiązku zamieścić kilka zdjęć z mojej wyprawy do Loreto w 2008 roku. U podnóża sanktuarium znajduję się trzeci co do wielkości cmentarz żołnierzy polskich poległych i zmarłych na ziemi włoskiej podczas II wojny światowej.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

2011-07-05

Na kilku salach, a także w plenerze na turystów czekają ekspozycje przedstawiające historię polskiej wojskowości – od czasów średniowiecza, po czasy współczesne. Zwiedzający mogą zobaczyć eksponaty broni białej – począwszy od broni drzewcowej pamiętającej czasy średniowiecza, po sieczną.

Kopiec Chwały - Mińsk

2011-06-09

Jeżeli byście podróżowali do Mińska na Białorusi samolotem wylądujecie zapewne na lotnisku pod Mińskiem. Jest to międzynarodowy port lotniczy Mińsk-2. Prowadzi z niego do miasta szeroka dwujezdniowa droga. Na jednym ze zjazdów po prawej stronie zobaczycie wielki kopiec tzw. Kurhan Sławy (Kopiec Chwały).

Muzeum w Drzonowie

2011-05-09

Jakiś czas temu będąc służbowo w Zielonej Górze (pozdrawiam serdecznie i szczerze tych co trzeba) wpadłem na jedyny i słuszny pomysł. Trzeba by tak do Drzonowa podjechać i sprawdzić jak się miewa T-34/76, którego wielokrotnie odwiedzałem na Westerplatte.

Małga - wieś której już nie ma

2011-04-29

Małga. Wieś widmo. Do 1945 roku panował tu spokój i ciężka praca mazurskiego chłopa. 20 stycznia 1945 roku wszystko się zmieniło –„20 stycznia 1945 roku przez Małgę przeszła pierwsza grupa wojsk radzieckich. Oddziały te nie wyrządziły mieszkańcom Małgi większej krzywdy. Natomiast druga grupa wojsk radzieckich, która znalazła się w Małdze jeszcze tego samego dnia, siała spustoszenie...

Twierdza Boyen - Giżycko

2011-04-26

Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855 z rozkazu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Projekt zakładał wybudowanie na planie sześcioboku ziemno–murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej.

Śluzy w Leśniewie Górnym

2011-04-21

Około 4 km od Mamerek możemy podziwiać ogromną śluzę w Leśniewie Górnym (przy drodze 607). Śluza ta jest jednym z elementów budowy Kanału Mazurskiego, który miał połączyć jeziora mazurskie z rzeką Pregołą a dalej z Bałtykiem, oraz wykorzystania energii wodnej do poruszania siłowni wodnych i osuszenia około 17 tysięcy hektarów łąk.