Mińsk – wielkie zaskoczenie

2011-04-13

Kolejnym etapem podróży po Białorusi był Mińsk (a było to w lipcu 2010 roku). Przejazd z Brześcia do Mińska zajmuje kilka godzin, ale droga całkiem przyjemna. Nawierzchnia stosunkowo dobrej klasy, brak ruchu. Ograniczenie do 90-tki więc można jechać tak do 100-tki. Szybciej nie warto bo po drodze można spotkać patrole.

Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) – Mamerki (Mauerwald)

2011-04-05

Mamerki znajdują się przy zachodnim brzegu Jeziora Mamry. Dojazd od drogi prowadzącej z Węgorzewa do Srokowa i Barcian. Jest jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleksów niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.

Poznań Cytadela

2011-02-13

W sobotni, deszczowy, poranek udaliśmy się na spacer do największego parku w Poznaniu – tzw. Parku Cytadela. Na odwiedzenie tego miejsca należy przeznaczyć z pół dnia, albo nawet i cały dzień, gdyż atrakcji dla osób interesujących się historią jest dużo.

Wizyta w Sowiogórskim Muzeum Techniki - Parowozowni

2011-01-29

Dzierżoniów – miasto u podnóża Gór Sowich. Właśnie tutaj, na zaproszenie Fundacji Otwartego Muzeum Techniki z Wrocławia, przyjechaliśmy zobaczyć Sowiogórskie Muzeum Techniki.

Twierdza Brzeska

2010-12-01

Ostatniego lata trochę podróżowałem po państwach byłego ZSSR. Kilkakrotnie trafiłem też na Białoruś. Chciałbym podzielić się Wami kilkoma wrażeniami z tych podróży. Podróż do Brześcia była naszym pierwszym etapem wycieczki do Mińska. Granicę bez większych problemów przejechaliśmy samochodem przez przejście Terespol-Brzeg (na samo zwiedzanie Brześcia łatwiej wybrać się pociągiem, ale w obu przypadkach należy pamiętać o konieczności posiadania wizy białoruskiej). Oczywiście sam przejazd (chociaż nie było kolejki) zabrał trochę czasu.

Wyjazd do Bolonii

2010-04-01

Bolonia to przepiękne miasto położone w północnych Włoszech. Słynie z dobrej kuchni i wspaniałych zabytków, ale nie tylko. Znajduje się tutaj także Polski Cmentarz Wojenny (San Lazzaro di Savena) oraz Muzeum Pamięci (Museo Memoriale della Liberta) i już niedługo, bo w kwietniu odbywają się tam targi militarne, może tak byśmy się wybrali ? – powiedział Czarek na którymś ze spotkań w Jagielnicy. Czy trzeba coś więcej dla pozytywnie zakręconych militarnych, którzy mają wolną sobotę i niedzielę? Informacja o planowanym wyjeździe została puszczona przez Czarka w net, machina rezerwacji biletów, samochodów i hotelu się uruchomiła i już w sobotę, niecały miesiąc od „hasła wylotu", dziewięcioosobowa grupa stanęła u bram Polskiego Cmentarza Wojennego, na której to napis głosił: „Żołnierzom 2 Polskiego Korpusu poległym na ziemi włoskiej w walce o wolność Polski"...