13.12.2013 Rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego

2013-12-22

W tym roku 13 grudnia był stosunkowo ciepłym (jak na zimę) dniem. Śnieg nie skrzypiał pod nogami, a mróz nie szczypał w policzki. Chociaż oleśnicki Rynek nie był przysypany śniegiem jak 32 lata temu, to i tak dzięki Militarnym Wrocław, młodzieży z II Liceum w Oleśnicy i naszym Kolegom wspomagającym nasze działania, mieszkańcy mogli odczuć klimat tamtych dni i uczestniczyć w żywej lekcji historii ...

Wizyta w Strzegomiu

2013-11-14

Kto by pomyślał, że mundury mogą dać aż tyle radości! Częścią ekipy pojechaliśmy do Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu, aby zaprezentować podopiecznym placówki co nieco z naszej kolekcji. Prośbą Pani Dyrektor było przede wszystkim – historia na żywo

IV Mityng Militarny 2013 Dzierżoniów

2013-10-16

Mimo iż impreza dla publiczności odbywała się tylko w piątek i sobotę, jako organizatorzy pełniliśmy obowiązki już od czwartkowego poranka. Dzierżoniów przywitał nas słonecznym dniem i... niespotykanie zimną nocą, piątkowy ranek zaś – szczypiącym w policzki mrozem. Baliśmy się, że chłód nie skłoni mieszkańców Dzierżoniowa do oglądania naszego mobilnego muzeum, na szczęście obawy okazały się bezpodstawne. Przez dwa dni zwiedzający nadchodzili tłumnie i cieszyli swoją obecnością zarówno nas, jak i zaproszonych przez nas Gości.

Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych w Oławie

2013-09-09

Międzynarodowy zlot pojazdów zabytkowych w Oławie odbył się w ubiegłą sobotę na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego. Piękna pogoda, właściciele aut, jak i odwiedzający zlot, zdecydowanie dopisali. Około godziny 16, na terenie miasteczka, było już ponad 400 aut, które lśniły w słońcu ku uciesze właścicieli, jak i zwiedzających.

II Wrocławski Korowód Nadziei

2013-09-02

1 września na wrocławskim Rynku zawitał tłum barwnych postaci – szczudlarze, zespoły folklorystyczne, tancerki małe i duże, młodziutkie mażoretki, orkiestra dęta, służby konne no i my, rekonstruktorzy. Każdy z nas prezentował to, na czym zna się najlepiej, a cel przyświecał jeden – pomoc w zbiórce pieniędzy dla pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Motoclassic Wrocław 2013

2013-08-21

Na terenie zamku Topacz, w dniach 16-18 sierpnia 2013 r. odbyła się kolejna edycja Motoclassic Wrocław – Zlot Pojazdów Zabytkowych z lat 1886- 1980 r. Ze względu na wyjątkowość prezentowanych eksponatów, ich stan, różnorodność, , a także wspaniałą organizację zlotu uznajemy, iż warto w nim wziąć czynny udział, a przynajmniej go odwiedzić. Dla każdego konesera motoryzacji, jak i historii, znalazło się wiele obiektów wartych obejrzenia. Nawet Ci, którym motoryzacja nie jest bliska sercu zapewne znaleźli dla siebie coś interesującego.

III Manewry Wojsk Układu Waszawskiego "Tarcza 2013"

2013-07-24

Już od zeszłego roku wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na kolejną edycję Tarczy, bo gdzie, jak właśnie nie na Winowie można pokazać się naszym sprzętem i mundurami w pełnej okazałości. Gdy już wielkimi krokami zbliżała się data imprezy mundury zostały „odkurzone”, a sprzęt na bazie przechodził ostatnie „ulepszenia”.

Strefa Militarna 2013

2013-07-17

Strefa Militarna to dla miłośników historii i rekonstrukcji historycznej to pozycja obowiązkowa w corocznym kalendarzu. Zlot to rekonstrukcja historyczna z różnych okresów na najwyższym poziomie. Tegoroczna edycja nie była pod tym względem wyjątkiem. Z roku na rok widać coraz większą dbałość o szczegóły i profesjonalizm grup przygotowujących dioramy

Piknik w Kamieńcu Wrocławskim i na Tarnogaju

2013-06-20

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Pogoda i temperatura za oknem coraz częściej przypomina nam, że już niedługo wakacje! Jakże się cieszymy :). Skoro czuć już wakacyjną atmosferę, to i coraz więcej spotkań na powietrzu, m.in. pikników i festynów, na które jesteśmy zapraszani.

Festyn Szkolny - Szkoła Podstawowa nr 18 we Wrocławiu

2013-06-10

W sobotnie, słoneczne przedpołudnie wybraliśmy się na Festyn Szkolny, na który zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Osiemnastki", działające przy Szkole Podstawowej nr 18 we Wrocławiu.

Wielki Piknik Majowy w Lesznie

2013-06-03

Po raz kolejny, na zaproszenie Ciesiółka Auto Group, wzięliśmy udział, w dniach 24-26.05.13, w Wielkim Pikniku Majowym w Lesznie.
Wspólnie z nami bawili się koledzy z Bagramu, Pan Czesław ze swoim Kettenkradem i Przemek ze swoim Lublinkiem.

Noc muzeów 2013

2013-05-19

W tym roku Militarni Wrocław „Noc Muzeów" spędzili we wrocławskim Arsenale, ale nie tylko jako zwiedzający, ale też jako „żywa historia". Nasze pojazdy (BRDM-2, GAZ i UAZ) oraz Dodge Staszka i Tomka zaparkowały na muzealnym dziedzińcu. Panie i panowie ubrani w historyczne mundury wojskowe (z okresu od II Wojny Światowej do czasów współczesnych) oraz w mundury milicyjne, patrolowali teren.

„OPERACJA MORO” - I Seminarium Naukowe "Międzynarodowy rynek uzbrojenia na początku XXI wieku"

2013-05-14

Pod takim właśnie tytułem odbyło się seminarium naukowe, na które, my, Militarni Wrocław zostaliśmy zaproszeni dla uatrakcyjnienia wydarzenia. Projekt realizowany przez Koło Naukowe Handlu Zagranicznego CARGO, działające przy Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Oleśnicy

2013-05-02

Ani deszcz, ani niska temperatura nie przestraszyła Militarnych Wrocław, którzy 2 maja, w godzinach porannych udali się do Oleśnicy. Czekało nas tutaj nowe zadanie. W ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostaliśmy poproszeni przez Urząd Miasta Oleśnica o przygotowanie pokazu starych pojazdów i historycznych mundurów.

W poszukiwaniu wiosny ...

2013-04-15

W związku z coraz bardziej dotkliwymi efektami przedłużającej się zimy postanowiliśmy dokonać przeszukania okolic Wrocławia w poszukiwaniu chwilowo zaginionej wiosny. W tym celu Militarni przeprowadzili rekonesans trzema patrolami w okolicy Jagielnicy.