II Wrocławska Prezentacja GRH i pojazdów militarnych 03.2013

2013-03-19

Czy historia jest nudna? Nie, na pewno nie ..... Nawet Ci, którzy w szkolnej ławce nudzili się na jej lekcjach, w ten weekend dzięki II Prezentacjom Grup Rekonstrukcji Historycznych i pojazdów militarnych mogli się przekonać, iż może być ona, a w szczególności historia wojskowości ciekawa, zajmująca, a nawet zaskakująca.

Rondo im. "Żołnierzy Wyklętych" w Oleśnicy

2013-03-03

Dzień 1 marca od 2011 roku jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Data ta upamiętnia wykonanie wyroku śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" w 1951 roku. W ramach tegorocznych obchodów wzięliśmy udział w dwóch imprezach. 1-go marca, w piątek uczestniczyliśmy w otwarciu Ronda Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy.

Militarni zagrali z WOŚP - 21 Finał

2013-01-14

Puszki oddane, pojazdy w garażach, mundury w szafach, a my przy ciepłej herbacie... Można ogłosić, iż nasze działania w ramach 21 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostały zakończone. W tym roku, pomimo panującego mrozu, wszyscy ochoczo wzięli się do pomocy i kwestowania pod hasłem „DLA RATOWANIA ŻYCIA DZIECI I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW".

31 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego - Oleśnica

2012-12-15

Jest mroźny, piątkowy wieczór 14 grudnia 2012. Śnieg skrzypi pod butami. Do rynku dojeżdża kolumna pojazdów na sygnale. Na czele - pojazd WSW, za nim milicyjny UAZ, transporter opancerzony, radiowozy. Kolumna zatrzymuje się na  rynku. Mieszane patrole Milicji, ZOMO i wojska rozpoczynają kontrolowanie ulic. Zgromadzeni na rynku mieszkańcy Oleśnicy, mają niepowtarzalną okazję zobaczyć i poczuć atmosferę tamtych mroźnych dni grudnia 1981 roku.

Święto Podchorążych w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych

2012-11-30

W dniu 28.11.2012 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Obchodach Dnia Podchorążego w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Na uroczystość stawiliśmy się w  mundurach Wojska Polskiego, które były używane od lat sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych.

Okruchy pamięci - Kobryń

2012-11-02

Na kobryńskim cmentarzu znajdują się kwatery żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji i osób cywilnych poległych w 1939 roku. W mogiłach złożono szczątki kilkudziesięciu osób, w większości ekshumowanych z mogiły zbiorowej w Podziemieniu, miejscowości położonej niedaleko Kobrynia. Znajduje się tu m.in. grób generała Stanisława Sołłohub-Dowoyno.

Wyprawa na Białoruś

2012-10-24

Dokładnie tydzień i trzy dni temu przekraczaliśmy punkt graniczny Kuźniki-Grodno... Tak jak jakiś czas temu zapowiadaliśmy, wybraliśmy się na Białoruś, gdzie przemieszczaliśmy się szlakiem głównie polskiej historii, ale nie tylko...

Mityng Militarny 2012 Dzierżoniów - Parowozownia

2012-10-02

„Szanowni Państwo. Koło czasu zatacza krąg. Przenosimy się do tragicznych wydarzeń polskiego Września 1939 roku. Województwo tarnopolskie, gdzieś nad samą granicę polsko-sowiecką. Jest poranek 17 września...... „ – te słowa stanowiły hasło do rozpoczęcia akcji na „planie" pierwszej rekonstrukcji, która odbyła się w Dzierżoniowie, w dniu 29.09.2012 r., w ramach Mityngu Militarnego.

Bitwa pod Lenino - 25.08.2012 Smarchowice śl.

2012-08-26

Maj 1943 roku. Po ZSRR rozchodzi się wieść, że w Sielcach nad Oką powstaje 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Ci, którzy nie „zdążyli" z armią Andersa, przyjmują ją z wielką nadzieją. Często boso i w łachmanach, przemierzają setki, a czasem tysiące kilometrów by wstąpić do polskiego wojska. Przy bramie wita Ich napis: „Witaj wczorajszy tułaczu - dzisiaj żołnierzu".

Motoclassic Wrocław 2012 Topacz

2012-08-21

W ostatni weekend Militarni Wrocław dokonali „przegrupowania" i część osób pojechała do Bornego Sulinowa, a Ci bardziej zapracowani pozostali we Wrocławiu. Rozrywka jednak każdemu się należy, dlatego też w niedzielę Militarni zafundowali sobie wagary i udali się do Zamku Topacz na Zlot Pojazdów II Rzeczpospolitej – Motoclassic Wrocław 2012

Gąsienice i Podkowy, Borne Sulinowo 2012

2012-08-19

Tegoroczne Borne było dla mnie osobiście, sporym rozczarowaniem, zarówno pod względem sprzętowym jak i organizacyjnym. W porównaniu z latami poprzednimi, było zdecydowanie mniej sprzętu – gąsienic i pancerzy w zasadzie tylko kilka sztuk, trochę ciężarówek i jak zwykle sporo drobnicy. Odniosłem wrażenie, że i uczestników było sporo mniej – teren zlotu, zawsze mocno „upakowany" tym razem wykazywał pewne „luzy".

Operacja Południe 2012

2012-08-07

W tym roku udział w Operacji Południe ograniczyłem do soboty. Wraz z ekipą z GRH "Południe" - Polscy Spadochroniarze Wojskowi, przyjechaliśmy do Bielska na paradę UAZ-em i GAZ-em. Parada jak zawsze udana - krótki postój pod Zamkiem, dłuższy pod Castoramą. Tłumy ludzi, fotki, filmy, rozmowy ze znajomymi.

TARCZA 2012 Opole - Winów

2012-07-22

Czerwoni kontra Niebiescy stoją po dwóch stronach poligonu. Na pole wjeżdża BRDM2 „Militarnych Wrocław" z Rosmakami na pancerzu. Następuje destant i pod wodzą Generała rozpoczyna się ostrzeliwanie Czerwonych. To sygnał do ataku - pojazdy różnych gabarytów na gąsienicach czy kołach wkraczają do akcji.

STREFA MILITARNA 2012

2012-07-16

Strefa Militarna 2012 zakończona - okopy zasypane, kuchnia polowa wyczyszczona, sprzęt zwieziony, mundury odświeżone zawisły w szafach, a zdjęcia zgrane na komputer czekają na publikację... Teraz pozostały tylko wspomnienia o, jak zawsze perfekcyjnie, zorganizowanej Strefie Militarnej. Ta edycja, jak sami Organizatorzy informowali przerosła oczekiwania – ponad 950 uczestników, rekonstruktorzy z różnych epok i wielu formacji. Oj działo się, działo! Na małej i dużej scenie dla każdego coś ciekawego – prezentacje, bitwy, potyczki, pokazy mody, sztuczne ognie, parada pojazdów przez Gostyń i okolice, a nawet koncert orkiestry grającej tradycyjne szkockie utwory.

Przygotowania do sezonu

2012-07-02

Kolejny weekend upłynął nam pod znakiem remontów i porządków w sprzęcie. Tym razem „na tapetę" poszedł BRDM. Przez dwa dni udało nam się maszynę odczyścić i pomalować na „jedynie słuszny", znaczy zielony kolor. Na warsztat poszła również kuchnia polowa, której remont zaczęliśmy już jakiś czas temu.