Prudnik - uroczystość odsłonięcia tablicy.

W dniu 4 czerwca 2011 r. „Militarni Wrocław" wybrali się, na zaproszenie Pana Marka Dwornickiego, do Prudnika. Celem naszej wizyty było uczestniczenie w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej historii prudnickiego Garnizonu, a także udział w pokazie historycznych pojazdów wojskowych.

Na bramie byłego Garnizonu Wojskowego, obok już istniejącej od 2007 roku tablicy w trzech językach (polskim, czeskim, niemieckim) z napisem: „Żołnierzom wszystkich formacji wojskowych, byłym pracownikom cywilnym, którzy w tych murach w latach 1904-1994 spędzili swoją młodość", zawisła nowa tablica upamiętniająca historię tego miejsca – „KALENDARIUM HISTORII GARNIZONU PRUDNICKIEGO". Na tablicy zostały wypisane najważniejszych daty związane z tym miejscem - począwszy od pierwszych wzmianek o stacjonowaniu na tym obszarze Kompanii Piechoty w Prudniku w 1732 r., a zakończywszy na 1994 roku, kiedy to, jak napis na tablicy głosi „z dniem 10 maja 1994 r. roku definitywnie Prudnik przestaje być garnizonem. Ostatni żołnierz opuszcza Prudnik, milknie żołnierski śpiew i krok marszowy".

O godzinie 9.30, na terenie byłego Garnizonu, przy tablicy upamiętniającej rozpoczęła się uroczystość. Były przemówienia, orkiestra dęta, poczty sztandarowe, osoby związane z tym miejscem, liczni mieszkańcy Prudnika, a także pasjonaci historii wraz ze swoimi historycznymi pojazdami wojskowymi. W pokazie pojazdów wojskowych uczestniczyli mieszkańcy przede wszystkim Opola, Wrocławia i innych miejscowości. Zwiedzający pokaz mogli zobaczyć FUGA, BTRa, Willysy, DODGa, Gaz 67 - „Czapajew" i inne pojazdy .... Militarni Wrocław wystąpili z pojazdami: Gaz 69 i Gaz AM oraz Uaz 469, a ponadto Jola, Czarek i Jacek wystąpili w jakże pasujących do tych pojazdów strojach - „deszczykach".

O godzine 14.00 zakończyło się spotkanie i wszyscy rozjechali się domów. Dziękujemy Panu Markowi za zaproszenie i gościnę i do zobaczenia na kolejnych uroczystościach, spotkaniach pasjonatów historii i wojskowości.