I prezentacja GRH i pojazdów militarnych we Wrocławiu

Nareszcie! Pierwsza we Wrocławiu impreza o charakterze rekonstrukcyjnym, którą mieliśmy niewątpliwy zaszczyt i przyjemność współorganizować, stała się faktem. Prezentacja towarzyszyła Targom Motocyklowym „Wrocław Motorcycle Show 2012", zorganizowanych przez INTER-TARK Wojciech Kleszczewski i firmę GEKON, w Hali Stulecia. Piątkowe popołudnie i sobotni poranek zaproszeni przez nas goście i my, spędziliśmy nader pracowicie, budując z zapałem i zaangażowaniem nasze dioramy, pozwalające poczuć klimat odtwarzanych wydarzeń i epoki. Tuż obok siebie powstawały obozowiska i polowe sztaby Armii Czerwonej, zgliszcza zniszczonych domostw ze stacjonującymi w nich oddziałami niemieckimi, umocnienia oddziałów wrześniowych Armii Polskiej, poligon LWP, posterunki wojsk NRD z murem berlińskim, radziecka baza w Afganistanie, rosyjski Pułk Specnazu, stanowiska wojów, wikingów z wczesnego średniowiecza, odział rodem z amerykańskiej wojny secesyjnej czy wreszcie współczesna baza US Marines oraz stanowisko Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego. Całości dopełniały doskonale, jak zwykle, utrzymane i zaprezentowane pojazdy wojskowe. Wśród dioram podziwiać można było NSU-Kettenkrad, BRDM-2, GAZ-69AM, BTR-40, GAZ-69M, Trabant Kübel/Tramp, Barkas, Dodge ¾, Dodge sanitarka, Dodge trzyosiowa, UAZ -31512, GMC, Willys MB, Willys M38, GAZ-67 Czapajew, Gaz -63, Volkswagen 181, motocykle K-750, M-72, Ural. No i oczywiście niewątpliwa perełka – wspaniale odrestaurowana Warszawa M-20. Nie sposób oczywiście nie wspomnieć o imprezie, której towarzyszyła nasza wystawa, czyli o „Wrocław Motorcycle Show". We wnętrzu Hali Stulecia prezentowali się wystawcy związani z branżą motocyklową – producenci motocykli, odzieży i akcesoriów motocyklowych, szkoły nauki jazdy i kolekcjonerzy motocykli zabytkowych. Zwłaszcza te ostatnie wzbudzały zachwyt i podziw zwiedzających, tym bardziej że niektórzy kolekcjonerzy pokazali zasoby swoich „muzeów" po raz pierwszy. A można było oglądać unikaty w skali europejskiej. Współczesne konstrukcje też uwodzą designem, wyrafinowaną techniką oraz niebotycznymi osiągami i przyciągają liczne grono miłośników jazdy na dwóch kółkach (lub na jednym - jak kto woli). A jeśli mowa o jeżdżeniu na jednym kole, to na zewnątrz odbywały się pokazy jazdy ekstremalnej na motocyklach, w wykonaniu kierowców o iście kaskaderskich i cyrkowych wręcz umiejętnościach. W niedzielę mogliśmy też oglądać na placu zewnętrznym pokaz 58 New York Volunteers Regiment zakończony oddaniem kilku salw z broni czarnoprochowej. Przez dwa dni targów, przez Halę przelały się tłumy zwiedzających, zainteresowanie, zatem było ogromne.

Chcielibyśmy podziękować Wojtkowi Kleszczewskiemu za możliwość zaprezentowania Grup Rekonstrukcji Historycznych i pojazdów militarnych we wnętrzach wspaniale odremontowanej Hali Stulecia. Dziękujemy za wsparcie!

Dziękujemy wszystkim militarnym Gościom, którzy chcieli być w tych dniach z nami i mamy nadzieję, że bawili się tak dobrze jak my. W imieniu wszystkich „zielonych" dziękujemy za słowa uznania od osób zwiedzających, którym nasza pasja, hobby i sposób prezentacji bardzo się podobał.

Na koniec przedstawię , kto i z czym się prezentował, a relację fotograficzną z całości zobaczyć będzie można w zakładce GALERIE.

GRH „58 Pułk Piechoty z Dzierżoniowa" – wrześniowe Wojsko Polskie

GRH „Festung Breslau" - wojska niemieckie - II WŚ

Czesław Szczepanik - NSU-Kettenkrad

GRH „25 FJR" - wojska niemieckie – II WŚ

Zbyszek - Willys

Witek - Willys

Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne

Wojtek Kleszczewski – Volksvagen 181, Bundeswehra

Wiesław Majewski - BTR-40 i karabin ZU

GRH „Commando 62" – LWP „Czerwone Berety"

Cezary Szarugiewicz – Warszawa M20

Grupa Militarno-Historyczna Berliner Mauer - Mur Berliński DDR

GRH „EULE 1945" - sekcja Armii Czerwonej

GRH „Pancerni Strzegom"

GRH „Bagram 345" - wojska radzieckie Afganistan

ROSOMAKI - 45 Pułk Specnaz WDW

58 New York Volunteers Regiment – oddział z wojny secesyjnej

Stanisław i Tomasz Oszywa – Dodge

Ryszard Wikowicz – GMC

GRH „OKA" - Armia Czerwona i LWP

Hella – Gaz 67 „Czapajew"

Grupa "Die Kampfgruppe Hoffmeyer" - wojska niemieckie - II WŚ

Drużyna „Ulf Ragnarsson Hird" – wczesne średniowiecze

SRH „Silesia" - średniowiecze

Wojciech Kleszczewski – Willys

Maciek Mańczak z „Twierdzy Wrocław"- Willys M38

Grupa ASG od Kuby – współcześni US Marines

oraz my, czyli Militarni Wrocław – LWP.