Puchar UEFA w asyście pojazdów zabytkowych i motocykli

Z okazji nadchodzącego Euro 2012 Puchar UEFA EURO TM w dniach 4-6maja 2012 roku zawitał do Wrocławia. W dniu 4 maja 2012r., o godzinie 17, został uroczyście przewieziony w kolumnie pojazdów zabytkowych z nowego Stadionu do Rynku. Był tu eksponowany do 6 maja 2012 na podwyższeniu, w specjalnej konstrukcji. Biuro Urzędu Miejskiego Wrocławia, zajmujące się przygotowaniami do EURO 2012, poprosiło nas o zorganizowaniu kolumny pojazdów zabytkowych i mamy nadzieję, że dobrze wypełniliśmy swoje zadanie (o czym świadczą maile i telefony z podziękowaniami od uczestników).

W piątek od godziny 16 podjeżdżały pod nowy Stadion pierwsze pojazdy. Wbrew pozorom, że 40 pojazdów to nie tak dużo, okazało się, iż aleja Śląska zapełniła się prawie na całej długości ciekawymi eksponatami nie tylko na czterech, ale i na dwóch kółkach. Nasi Koledzy ustawiali pojazdy według „klucza", aby parada wyglądała ciekawie i kolorowo. Pierwsi widzowie chcący obejrzeć Puchar pod Stadionem zdziwieni byli długością kolumny i różnorodnością pojazdów. O godzinie 17 kolumna wyruszyła – najpierw wóz policyjny, potem pojazdy z Pucharem UEFA EURO TM, grupa motocyklistów na swych pięknych maszynach i nasz Gaz 69M z Panią Katarzyną Obarą prowadzącą konferansjerkę. Kolumnę samochodów otwierała Warszawa M20 (była to jej pierwsza prezentacja) za którą podążało prawie 40 różnorodnych pojazdów w różnym wieku. Najstarszy z nich to BMW Dixi z 1930 r., jedyna w Polsce Jawa Aero Minor z 1947 r., a także Willysy czy Dodge pamiętające jeszcze lata 40'. W kolumnie jechały: Mercedes W110/200, W114 250, Fiaty 125 p, VW Karmany, VW1300, Fiat 127, Warszawa 223, Corwetta, Ford Thunderbird, Nysa, Uaz 3152, Uaz 469B, VW 200 i T2, Porshe 904, Landrover i Hummer 2. Ze starych motocykli można było ujrzeć w kolumnie: NSU, IŻ-a i dwa Urale. Kolumna przejechała ulicami Wrocławia – Lotniczą, Legnicką, Kazimierza Wielkiego, aby ustawić się na placu Solnym. I tu wielki podziw dla Kolegi Czarka, który w sposób dla niektórych niewyjaśniony zdołał ustawić na ¼ części ulicy okalającej plac Solny 40 pojazdów różnych gabarytów i to bez żadnej kolizji, nawet zadrapania zderzaka....

W międzyczasie Puchar EURO TM wjechał do Rynku, gdzie został przekazany przez Szefa Euro 2012 – Adama Olkiewicza Prezydentowi Miasta Wrocławia – Rafałowi Dutkiewiczowi. Każdy z widzów mógł podziwiać i zrobić zdjęcie Pucharowi. Oczywiście nasz kamerzysta utrwalił Puchar na filmie, a i przy okazji Sławek i Slavko zgodzili się na wspólne zdjęcie z Andrzejkiem.

Większość Wrocławian i przyjezdnych po oglądnięciu Pucharu i utrwaleniu go na fotografiach udali się na plac Solny, gdzie podziwiali stare autka i także robili zdjęcia. Wiele osób zafascynowanych było stanem pojazdów i nie jednej osobie po trzydziestce łezka w oku zakręciła się na wspomnienie Warszaw, Fiacików, czy Syren jeżdżących polskimi szosami.

Dziękujemy bardzo Władzom Miasta Wrocławia za możliwość udziału w tym wydarzeniu, jakim była wizyta Pucharu Euro UEFA TM we Wrocławiu, za umożliwienie zorganizowania kolumny pojazdów zabytkowych, za załatwianie kwestii formalnych, kontakt i przychylność. Dziękujemy bardzo wszystkim hobbystom, właścicielom tych pięknych starych pojazdów, w tym także Towarzystwu Automobilowemu Zamek Topacz, za chęć wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, za pozytywne nastawienie i pasję, bez której wiele z tych autek pokryłaby rdza i pozostałyby po nich tylko fotografie lub wspomnienia. Dziękujemy Wam bardzo! Wielkie podziękowania należą się Policji za przygotowanie skrzyżowań na przejazd kolumny i jej poprowadzenie – szybko i sprawnie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyjechali obejrzeć Puchar Euro UEFA TM i przy okazji zapoznali się z naszą pasją – starymi pojazdami. Jak widać Wrocławscy i okoliczni pasjonaci mają czym się pochwalić, a to była tylko część ich zbiorów .....

 

Więcej zdjęć zostało zamieszczonych w Galerii.