Noc muzeów 2013

W tym roku Militarni Wrocław „Noc Muzeów" spędzili we wrocławskim Arsenale, ale nie tylko jako zwiedzający, ale też jako „żywa historia". Nasze pojazdy (BRDM-2, GAZ i UAZ) oraz Dodge Staszka i Tomka zaparkowały na muzealnym dziedzińcu. Panie i panowie ubrani w historyczne mundury wojskowe (z okresu od II Wojny Światowej do czasów współczesnych) oraz w mundury milicyjne, patrolowali teren. Wspomagał nas także patrol MO ze Złotoryi.

Dzieci, młodzież, jak i dorośli (chociaż już rzadziej) z chęcią wdrapywali na pancerz BRDMa, zakładali hełmofon i robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Wojskowe auta miały także duże wzięcie, aż drzwi się nie zamykały J. Kierowano do nas wiele pytań odnośnie noszonych mundurów, oporządzenia, sprzętu. Był czas też na wspomnienia osób, które pamiętały jeszcze patrole milicji, czy starszych osób, które opowiadały nam o II Wojnie Światowej, czy latach tuż powojennych. Mateusz próbował biegów na spadochronie, bo na skoki nie wyrażono zgody ;) Jako, że Wystawa w Arsenale miała na celu przedstawienie Zwiedzającym historię wojskowości od czasów średniowiecznych do współczesnych, obok nas swoje stanowisko mieli średniowieczni wojowie, którzy prezentowali stroje i życie z tamtego okresu, w tym oczywiście rycerskie potyczki . Z czasem okresy historyczne się zatarły i można było spotkać milicjantów dyskutujących z wojami na temat oporządzenia. Co poniektórzy sami chcieli sprawdzić jak trzyma się broń drzewcową, albo porównywali smak napojów pitych z glinianego garnca, a manierki . Sprawdzano funkcjonalność pałki milicyjnej w „pojedynku" ze średniowiecznym mieczem. O godzinie 24 „Noc Muzeów" się zakończyła. Przebraliśmy się w cywilne rzeczy, odwieźliśmy sprzęt i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Dziękujemy bardzo za zaproszenie Militarnych Wrocław do Arsenału. Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę !

Więcej zdjęć w zakładce " GALERIE"