IV Mityng Militarny 2013 Dzierżoniów

Mimo iż impreza dla publiczności odbywała się tylko w piątek i sobotę, jako organizatorzy pełniliśmy obowiązki już od czwartkowego poranka. Dzierżoniów przywitał nas słonecznym dniem i... niespotykanie zimną nocą, piątkowy ranek zaś – szczypiącym w policzki mrozem. Baliśmy się, że chłód nie skłoni mieszkańców Dzierżoniowa do oglądania naszego mobilnego muzeum, na szczęście obawy okazały się bezpodstawne. Przez dwa dni zwiedzający nadchodzili tłumnie i cieszyli swoją obecnością zarówno nas, jak i zaproszonych przez nas Gości.

Wspominając zlot w Dzierżoniowie nie można pominąć ważnego, aczkolwiek nienagłaśnianego wydarzenia – urodziny naszego dowódcy, Czarka. Miała być niespodzianka... i wyszła! Czarku, jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

Sobota stanowiła najważniejszy dzień naszej wyprawy – o godzinie 12 wszystkimi możliwymi pojazdami przejechaliśmy przez miasto i zatrzymaliśmy w Rynku, namawiając mieszkańców na przybycie i oglądnięcie rekonstrukcji. Tegoroczna inscenizacja bitwy historycznej ukazywała historię przymierza rosyjsko-niemieckiego i atak na Polskę – były strzały, buchające płomienie palonej wioski, krew rannych i poległych... Zgromadzona publiczność nie szczędziła oklasków, a po zakończonej scenie wiele osób pozostało, by zrobić zdjęcia występującym lub oddać strzał z dostępnych broni. Dzień zakończył się zasłużonym, ciepłym posiłkiem i wygodnym łóżkiem.

Niedziela, jak każda na podobnych imprezach, upłynęła pod znakiem wielkiego pakowania, czyszczenia kuchni polowej, składania namiotów, zwijania sprzętu i tysięcy innych czynności, które każdemu prawdziwemu rekonstruktorowi sprawia wiele radości... I dumy, że po raz kolejny – zlot się podobał! A to zawsze nam chodzi :)

Za pośrednictwem naszej strony chcielibyśmy gorąco podziękować Rafałowi i wszystkim członkom GRH 58 pp (4 psw) za pomoc i współorganizację Mityngu. Dziękujemy Urzędowi Miasta Dzierżoniów za pomoc przy jego realizacji. Dziękujemy Wszystkim którzy nam pomogli przy tym wydarzeniu, m.in. Tomkowi, Sławkowi, Kubie z Kolegami z 8 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów "Bugaje". Dziękujemy Grupom Rekonstrukcji Historycznych za udział w realizacji inscenizacji – jeszcze raz 58 pp (4 psw), SH BON z Wielunia, GRH Gross Rauden i Klubowi Miłośników Historii „Warszawa", a także „cywilom". Dziękujemy Straży Pożarnej za „dyżur" przy inscenizacji i Policji za przeprowadzenie naszej kolumny pojazdów przez Dzierżoniów. Dziękujemy uczestnikom Mityngu za udział w tym spotkaniu, a wszystkim Widzom za przybycie!

Zapraszamy do oglądnięcia kilku zdjęć, a więcej można zobaczyć w Galerii