Zlot "Grupa Śląsk"

Tegoroczny Zlot „Grupa Śląsk" odbył się w dniach od 2 do 4 lipca pod zamkiem w Chudowie pochodzącym z XVI wieku. Na miejsce dotarliśmy po południu 2 lipca i po przywitaniu z organizatorami zagospodarowaliśmy przeznaczony dla nas namiot. Wieczorem miała miejsce impreza integracyjna uczestników zlotu, która przeciągnęła się do późnych godzin nocnych.3 lipca przed południem kolumna uczestników zlotu wyruszyła do Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. Pasowaliśmy do tego miejsca idealnie, zwłaszcza że część z nas wystąpiła w mundurach LWP. Starsi uczestnicy zlotu mieli okazję przypomnieć sobie czasy swojej młodości, a młodzi zobaczyć jak wyglądało zarówno życie codzienne jak i obchody świąt w czasach PRL. Uwagę miłośników motoryzacji przykuwała kolekcja samochodów z minionej epoki.

Po powrocie pod zamek nastąpiła prezentacja pojazdów zlotowiczów. Doskonały komentarz wygłaszany przez organizatorów pomagał mniej zorientowanym w tematyce pojazdów militarnych zorientować się w tym co obserwowali. Największe wrażenie zrobił Skot „Stokrotka" z załogą złożoną z samych młodych kobiet oraz najprawdopodobniej jedyny w Polsce prywatny BWP-1.

Wieczorem zainteresowani wybrali się do kina zlotowego.

4 lipca odbywały się pokazy dla tłumnie przybyłej publiczności. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały potyczkę sił amerykańskich i niemieckich z okresu II wojny światowej. Na łące za zamkiem można było zobaczyć miażdżenie wraków samochodów przez ciężki sprzęt. Z BWP-em, Ził-em i SKOT-em nie miały one najmniejszych szans!

Zlot minął w bardzo miłej atmosferze, organizatorzy stanęli jak zawsze na wysokości zadania. Pogoda również dopisała – było bardzo ciepło, słonecznie, nie spadła ani kropla deszczu. Do domów dotarliśmy z mocnym postanowieniem uczestnictwa w kolejnym zlocie „Grupa Śląsk" za rok.

Michał