Poznań - Cytadela

W sobotni, deszczowy, poranek udaliśmy się na spacer do największego parku w Poznaniu – tzw. Parku Cytadela. Obiekt ten zachwycił nas historycznymi elementami, wielkością, jak i panujacym wokół porządkiem. Przede wszystkim na odwiedzenie tego miejsca należy przeznaczyć z pół dnia, albo nawet i cały dzień, gdyż atrakcji dla osób interesujących się historią jest dużo. Można zwiedzić ruiny fortyfikacji, odwiedzić Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań, a także przejść alejkami największego cmentarza wojskowego w Wielkopolsce. Oczywiście, warte naszej uwagi są także inne obiekty znajdujące się w Parku, tzn. amfiteatr, Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami, czy też rzeźby, na które można się „natknąć" podczas spaceru. Według naszych poznańskich Znajomych warto się udać tu w czasie np. wiosennego, letniego, jesiennego weekendu, podczas różnego rodzaju uroczystości, gdy oprócz stałych „punktów programu", można znaleźć wiele dodatkowych atrakcji zarówno dla małych i dużych – pokazy, plenerowe wystawy i inne ciekawostki.

Przede wszystkim dla osoby „ciekawskiej" i lubiącej „wszędzie wejść" zadowolenie wywoła fakt, iż do ruin fortyfikacji można podejść i oglądnąć je z bliska, a bardzo dobrze przygotowane tablice posiadaja opisy podstawowych informacji na temat danego miejsca.

W Muzeum Uzbrojenia, które znajduje się w schronie byłego Laboratorium Wojennego, można oglądać ciekawie zaaranżowaną plastycznie ekspozycję dotyczącą historii Cytadeli: militaria (mundury, broń, uposażenie), dokumenty historyczne (plany, zdjęcia, dokumenty osobiste). Przed placem muzealnym, jak i na terenie przyległym do muzeum dumnie prezentują się różne pojazdy militarne (m.in. ZIS – 151, IS-2, T-34, GAZ – 63 i inne), a także samoloty, czy broń artyleryjska. Naprawdę ciekawe miejsce, warte ogladnięcia.

Niestety ograniczony czas nie pozowolił nam na odwiedzenie Muzeum Armii Polskiej, ale jest to powód do kolejnej wycieczki do Poznania, z której także napiszemy relację.

Praktyczne informacje:

Jak dojechać do..

Adresy i namiary:

Muzeum Uzbrojenia
Park Cytadela
Al. Armii Poznań, Poznań
tel. +48 (61) 8204 503
mail: cytadela@muzeumniepodleglosci.poznan.pl

Więcej informacji o tym miejscu i jego historii:

http://www.muzeumniepodleglosci.poznan.pl