Linia Stalina

Podczas naszej wyprawy na Białoruś, odwiedziliśmy miejsce którego, jak przystało na militarnych, nie mogliśmy pominąć – tak zwaną Linię Stalina.

Linia Stalina, to pas umocnień zbudowanych w latach 30 ub. wieku dla ochrony zachodniej granicy ZSRR, ( z Finlandią, Estonią, Łotwą, Polską i Rumunią) . Opisywany kompleks położony jest w pobliżu wsi Loszany - 6 km od Zasławia i 20 km na północny zachód od Mińska.

Linia oparta była na ciągu umocnionych rejonów, zwanych „UR'" (skrót od rosyjskiego Укрепленный Район). Każdy „Rejon" wyposażony był w od dwóch do ośmiu batalionów ckm-ów, pułk artyleryjski, kilka baterii artylerii ciężkiej, batalion pancerny, kompanię lub batalion łączności, batalion inżynieryjny i inne pododdziały. Każdy „UR" miał własne dowództwo i sztab. „Rejon" wyposażony był często w podziemne magazyny, elektrownie, szpitale i oczywiście w punkty dowodzenia i łączność. Podziemne budowle łączyły tunele i przejścia.

Na terenie muzeum można zobaczyć między innymi schrony z CKM Maxim, schron dowodzenia , punkt obserwacyjny, czy kaponierę artyleryjską. Pomiędzy schronami można obejrzeć kopuły pancerne pochodzące z umocnień niemieckich, polskich i radzieckich, znalezione na terenie Białorusi. Dokoła schronów można zobaczyć różne typy zapór przeciwczołgowych.

W muzeum można także obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego z czasów ZSRR. Wystawa podzielona jest na kilka mniejszych części - każda z innym rodzajem sprzętu.W części ze sprzętem wojsk lądowych można zobaczyć czołgi ( T55, T80, IS3) transportery ( BRDM 1 i 2, BTR 40, BTR 152), armaty i haubice samobieżne ( Gożdzik, PION) artyleria p. lot ( Szyłka). Kolejna część to niewielka wystawa lotnicza –niewielka ilością, bo egzemplarze bardzo ciekawe: SU25, MIG 23, MIG 25, SU20, MI 24, MI 8 i MI 2. W następnej części zgromadzono artylerię rakietową i stacje radarowe. Największą bodaj częścią jest fragment poświęcony sprzętowi inżynieryjnemu: maszyny do budowania i stawiania mostów, kopania transzei i ewakuacji uszkodzonego sprzętu z pola walki. Najciekawsza jednak jest wystawa schronów modułowych gotowych do zakopania w ziemi -drewnianych, metalowych, betonowych a nawet gumowych na metalowym szkielecie. Schrony mogące pomieścić od kilku do kilkudziesięciu żołnierzy.

Muzeum ma wydzielony teren, na którym odbywają się rekonstrukcje historyczne ( z trybunami! – to się nazywa rozmach :) )

Jako że jesteśmy ciekwscy z natury, udało nam się nawet zajrzeć „na zaplecze", gdzie przygotowywane są kolejne ciekawe eksponaty.

Dla każdego „zielonego" maniaka będącego w okolicy Mińska, punkt obowiązkowy do odwiedzenia.

Praktyczne informacje:

Jak dojechać do..

Adresy i namiary

Офис находится в г. Минске по адресу:
220048, г. Минск, ул. Севастопольская, 105,
Благотворительный фонд "Память Афгана".

Справки и заказ экскурсий по телефону:
(+375 17) 503-20-20, 503-23-43

e-mail: info@stalin-line.by