RAF Museum w Hendon

Z okazji długiego majowego weekendu wraz z rodzinką i przyjaciółmi udałem się na tzw. Wyspy – a konkretnie do stolicy owych „Wysp" czyli do Londynu. Miałem w planach odwiedzenie kilku muzeów o tematyce militarnej – i plan ten w zasadzie wykonałem. W zasadzie – bo niestety nie dotarłem pod pomnik naszych lotników w Northolt. No cóż – będzie cel i motywacja do następnego wyjazdu....

Pierwszym odwiedzonym przeze mnie muzeum było RAF Museum w Hendon – szybka podróż metrem z centrum Londynu do stacji Colindale, 10-cio minutowy spacer w przepiękny słoneczny (tak, tak.... przez tydzień ani kropelki deszczu...) dzień – i stanąłem przed wejściem do miejsca, o którym od kilkunastu lat marzyłem. Był to mój swoisty ukłon w stronę moich 30-stu lat modelarstwa lotniczego – hobby, które niestety bezpowrotnie już zarzuciłem.

Muzeum zajmuje całkiem sporą powierzchnię i mieści się w kilku budynkach. W zasadzie wiedziałem czego mogę się spodziewać – ale rzeczywistość i tak przeszła moje oczekiwania. Po prostu chłonąłem – i robiłem zdjęcia. Dużo zdjęć – tak dużo, że bateria w nowym aparacie nie wytrzymała udzielającego mi się napięcia i odmówiła współpracy. Dlatego część zdjęć jest w troszeczkę gorszym formacie
– po prostu zostałem skazany na aparat w mojej komórce.

Muzeum jest ogromną atrakcją dla każdego pasjonata lotnictwa – zbiory obejmują tzw. klasyki – P-51 Mustang, różne wersje Spitfireów, Hurricane, Messerschmity Bf-109, FockeWulf Fw-190, Boeing B-17, B-25 Mitchell, Avro Lancaster, P-47 Thunderbolt, HawkerTempest, HawkerTyphoon i wiele, wiele innych. Ogromne wrażenie robi wielki wrak bombowca HandleyPage Halifax z 35 Dywizjonu Bombowego RAF zestrzelonego 27 kwietnia 1942 roku podczas ataku na niemiecki pancernik Tirpitz w Norwegii i wydobytego w 1973 roku z dna jeziora w Norwegii.

Oddzielnym budynkiem jest tzw. Battle Of Britain Hall - wystawa poświęcona Bitwie o Anglię – kolekcja wspaniała: Ju-87, He-111, Ju-88, Bf-109E, Bf-110, Fiat Cr.42, Blenheim, Gladiator,Spitfiremk. I, Hurricane – i polski akcent – Boulton Paul Defiant w malowaniu polskiego 307 Dywizjony myśliwskiego. Kolekcja wspaniała – ale możliwość robienia zdjęć niestety mocno ograniczona – w pomieszczeniu panuje głęboki półmrok, którego nijak rozjaśnić małą lampą błyskową.

Pewnego rodzaju dodatkowa atrakcją w dniu, w którym odwiedziłem Hendon była prezentacja zabytkowych samochodów urządzona przez jeden z domów aukcyjnych (z trudem odparłem argumenty żony, że krwistoczerwony Jaguar z lat 50-tych byłby w sam raz dla niej).

Praktyczne informacje:

Muzeum RAF w Hendon mieści się pod adresem Grahame Park Way, London NW9 5LL, United Kingdom, otwarte jest przez 7 dni w tygodniu – a wstęp jest WOLNY!!!!

Adresy i namiary

Grahame Park Way, London NW9 5LL, United Kingdom