13.12.2013 Rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego

W tym roku 13 grudnia był stosunkowo ciepłym (jak na zimę) dniem. Śnieg nie skrzypiał pod nogami, a mróz nie szczypał w policzki. Chociaż oleśnicki Rynek nie był przysypany śniegiem jak 32 lata temu, to i tak dzięki Militarnym Wrocław, młodzieży z II Liceum w Oleśnicy i naszym Kolegom wspomagającym nasze działania, mieszkańcy mogli odczuć klimat tamtych dni i uczestniczyć w żywej lekcji historii ... Radiowóz sprzed 30 lat, GAZ, UAZy i BRDM wjechały na sygnale do centrum miasta. Milicja, Wojska rozpoczęły patrolowanie terenu i kontrolę dokumentów u napotkanych obywateli. Oddziały ZOMO czujnie obserwowały nastroje panujące na ulicach. W pewnym momencie młodzież zebrała się w jednym miejscu, rozwinęła transparenty i zaczęła krzyczeć. Atmosfera gęstniała z minuty na minutę. Niezadowolenie tłumu przerodziło się w otwartą walkę z uzbrojonymi w pałki i tarcze ZOMOwcami, a w kierunku tłumu poleciały świece dymne. Nastąpiły aresztowania, a pojmani zostali przewiezieni do miejsc odosobnienia.

Tak w skrócie można było opisać to, co działo się w piątek trzynastego na oleśnickim Rynku. Po inscenizacji każdy z widzów mógł podejść do pojazdów – obejrzeć, wsiąść, zrobić sobie w aucie zdjęcie, czy też na BRDMie. Można było porozmawiać z patrolem Milicji, Wojska, czy ZOMO. Można było oglądnąć mundury z tamtego okresu, wyposażenie. Na koniec inscenizacji zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników rekonstrukcji.

Jesteśmy zadowoleni, że imprezy tego typu cieszą się coraz większą popularnością – o historii trzeba pamiętać, także o tej trudnej. Dla tych, którzy przeżyli tamte dni, to wspomnienia, częściowo zatarte przez czas - przez to mniej bolesne, dla młodych to okazja by zobaczyć namiastkę czegoś, co znają tylko z opowiadań i książek.

Dziękujemy Urzędowi Miasta za zaproszenie do Oleśnicy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom inscenizacji za aktywny udział. Specjalne podziękowania dla Mateusza, który był inspiratorem całego „zamieszania".

Poniekąd posłowie ...

Po inscenizacji zwarta kolumna pojazdów udała się w kierunku Wrocławia... Mgła opadająca na Oleśnicę i okoliczne miejscowości coraz bardziej gęstniała. Widoczność drastycznie się pogarszała, aż w połowie drogi do Wrocławia zasadniczo przestała istnieć... Jedna z załóg zagubiła się w akcji, a po akcji poszukiwawczej odnalazła się (po godzinie) na Psim Polu ... BRDM znalazł zastosowanie jako pomoc drogowa i wyciągnął TIRa z rowu. Jednym słowem do Wrocławia wracaliśmy z przygodami .... Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc w trasie, gdy we mgle już nie było widać nawet czubka własnego nosa ;)